Наявність податкової консультації є підставою для звільнення платника податків від відповідальності.

 

Положеннями податкового кодексу України гарантовано платнику податків звільнення від відповідальності якщо він діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі, а також узагальнюючої податкової консультації.

Разом із цим, існують випадки, коли фіскальні органи спочатку дають податкові консультації платнику податків, а потім їх не враховують при проведенні перевірок, та як наслідок донараховують відповідні суми податкових зобов’язань.

У такій ситуації, платник податків залишається із фіскальним органом, як пересічний громадянин із шулером граючи в карти. Спочатку фіскали говорять як треба застосовувати положення закону, а потім за таке застосування притягують до відповідальності.

При цьому, оскарження податкової консультації як такої, що не відповідає закону, не призводить ні до чого, суди просто відмовляли у розгляді таких справ.

Підставою для цього, з їх позиції є те, що податкова консультація не є рішенням чи нормативно-правовим актом органу владних повноважень, а отже не може порушувати права та законні інтереси суб’єкта господарювання.

Крапку у цій історії поставив Верховний Суд, який у своїй постанові від 20.02.2018 року у справі №813/2617/15 дійшов висновку, що податкова консультація є актом індивідуальної дії, який прямо впливає на права та обов’язки платника податків, оскільки отримання податкової консультації є юридичним фактом, який звільняє платника податків від відповідальності у разі якщо такий платник діяв у відповідності до неї.

Вказане з позиції Верховного суду, у разі не відповідності податкової консультації нормам чинного законодавства, є підставою для її скасування у судовому порядку.

Отже, для убезпечення господарської діяльності від претензій фіскальних органів, платнику податків, доцільно з тих чи інших питань отримувати податкові консультації. У разі ж не відповідності податкової консультації нормам чинного законодавства, треба сміло звертатися до суду і необхідні висновки практичного застосування закону отримувати у рішенні суду.

Адже, рішення суду про скасування податкової консультації, що набрало законної сили, буде підставою для отримання нової податкової консультації, що відповідає закону, або скасування донарахованих сум податкових зобов’язань, у разі проведення контролюючим органом перевірки з питань, що були предметом скасованої у судовому порядку податкової консультації.

Враховуючи зазначене, упередження проблем із фіскальними органами через механізм податкових консультацій, з урахуванням останніх позицій Верховного суду, є дієвим способом захисту бізнесу та його розвитку.

 

2019-01-11T10:46:38+00:00 Аналiтика|

Залишити коментар