Незаконні дії органів ДФС щодо блокування реєстрації податкових накладних. Перші судові рішення.

Імітація боротьби з недобросовісними платниками податків, нажаль, в нашій державі, завжди призводить до великих проблем для добросовісних платників, за рахунок яких, органи ДФС намагаються наповнити Державний бюджет України та компенсувати свою неспроможність (небажання) перемогти тіньовий сектор економіки.

Не є виключенням із цього правила, і недавнє запровадження в Україні так званого механізму блокування реєстрації податкових накладних, який менш ніж за два місяці існування зачепив майже кожного суб’єкта господарювання.

Реєстрація податкової накладної в Україні, стала великою проблемою. ДФС України на власний розсуд, без будь-яких на те підстав, фізично не дає можливості підприємцям реєструвати податкові накладні, що, у свою чергу, призводить до блокування господарської діяльність, втрати часу та ресурсів на «вирішення» штучних проблем, стимулювання корупції в Україні.

Однак, вказане мало цікавить можновладців, навіть якщо їх дії і будуть визнані у судовому порядку протиправними, може пройти не один рік, до поки відповідна заблокована податкова накладна буде зареєстрована і платник податків зможе відобразити господарську операцію у даних податкового обліку.

Важко навіть уявити, яких розмірів може набути рейдерство в Україні при використанні механізму блокування податкових накладних.

Однак, не варто опускати руки, треба боротись, адже вирішенням цієї проблеми може стати масштабність оскарження дій органів ДФС в судовому порядку та кількість судових рішень про визнання таких дій протиправними.

Судова влада вже почала ставати на бік підприємців та давати оцінку незаконним діям ДФС України. А як відомо під кожною дією державного органу є відповідна посадова особа, яка таку дію вчиняла.

Так, Рівненський окружний адміністративний суду, при прийнятті постанови від 17.08.2017 року по справі №817/1147/17, дійшов висновку, що не зазначення контролюючим органом в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, а також конкретних документів які необхідно надати платнику податків для підтвердження законності своєї господарської операції є грубим порушенням норм пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.

Грубим порушенням норм чинного законодавства, з позиції суду, також є необґрунтовані рішення ДФС України за результатами розгляду скарг платників податків на не реєстрацію податкової накладної. Зазначення ДФС України у рішенні про відмову у задоволенні скарги на не реєстрацію податкової накладної, виключно словосполучення: «що надані платником податків копії документів складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування» без відповідного обґрунтування та доказів, не є достатньою підставою для відмови у задоволенні скарги платника податків.

Наявність належним чином оформлених первинних документів за результатами здійсненної господарської операції, а також реальна можливість платника податків на її здійснення є достатнім для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

За результатами розгляду справи, суд позов платника податків задовольнив повністю, визнав дії ДФС України протиправними та зобов’язав останню зареєструвати податкові накладні у ЄРПН.

Окремо суд також вирішив стягнути з ДФС України на користь платника податків 3200 грн. сум судового збору.

Сума на перший погляд є не великою, але враховуючи кількість заблокованих податкових накладних в межах країни, та кількість позовів від платників податків які вже подані та плануються бути поданими, бюджетні асигнування на судовий збір ДФС України досить скоро вичерпаються. А це у свою чергу не надасть можливість їй оскаржувати рішення прийняті не на її користь в апеляційному та касаційному порядку.

У зв’язку із цим, у платника податків є реальний шанс отримати рішення на його користь, що набере законної сили, вже після розгляду справи у суді першої інстанції.

Занепокоєння у цій ситуації викликає лише той факт, що безграмотне і нераціональне формування та реалізація державної фіскальної політики в Україні призводить до того, що ДФС України займається не тим чим треба, а це, у свою чергу, призводить до значних витрат та ненадходжень коштів до Державного бюджету України, не можливості притягнення до відповідальності реальних злочинців, що ухиляються від сплати податків.

Враховуючи зазначене, кожен факт не законного блокування реєстрації податкової накладної не повинен залишатися платником податків без реагування, спільними зусиллями ми доб’ємося виконання ДФС України норм чинного законодавства України.

2017-09-15T14:08:47+00:00 Аналiтика|

Залишити коментар