Підстави для проведення перевірок під час мораторію суб’єктів малого підприємництва

Всім відомо, що незважаючи на мораторій на проведення перевірок платників податків – суб’єктів малого підприємництва контролюючі органи продовжують щоденно виходити на все нові та нові податкові перевірки. Якими законами вони керуються при цьому?

В першу чергу це п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.14 р. №71-VIII (далі – Закон №71), який встановлює обмеження на перевірки контролюючими органами – у 2015 та 2016 роках юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з обсягом прибутку до 20 млн грн за попередній календарний рік, але поряд з цим містить виключні підстави, коли можна перевіряти зазначених суб’єктів – це дозвіл Кабінету міністрів України, заявка суб’єкта господарювання щодо його перевірки, відповідне рішення суду або вимоги Кримінального процесуального кодексу України. Крім цього, обмеження не стосується імпортерів, виробників та продавців підакцизних товарів, а також перевірок щодо дотримання законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на прибутки фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування ПДВ.

На перший погляд, перелік законодавчих підстав та критеріїв, дотримання яких необхідне для проведення перевірки контролюючими органами є чітким, однозначним та виключним. Проте, як свідчить практика, органи державної фіскальної служби як завжди розуміють норми законодавства по-своєму і знаходять підстави для здійснення перевірок необхідних їм суб’єктів господарювання з обсягом прибутку до 20 млн грн за попередній календарний рік.

Яскравим прикладом таких дій є проведення в 2015 році перевірок платників податків з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 11 березня 2015 року №99 (далі – Постанова), якою затверджено План заходів на 2015 рік із запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, яким зобов’язано Державну фіскальну службу України забезпечити здійснення протягом року заходів:

щодо виявлення та припинення протиправної діяльності «конвертаційних центрів» і підприємств з ознаками фіктивності, задіяних у легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванні тероризму, а також заходів з припинення їх діяльності;

у межах повноважень для виявлення фактів приховування чи маскування незаконного походження доходів, визначення джерел їх походження, місцезнаходження і способів переміщення, напрямів використання (зокрема для провадження підприємницької, інвестиційної, іншої господарської та благодійної діяльності, здійснення розрахункових і кредитних операцій), а також пошуку, арешту та конфіскації таких доходів;

щодо виявлення фактів переміщення товарів, готівкових та безготівкових коштів, розрахункових документів, інших валютних цінностей, культурних цінностей, дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та виробів з них, які можуть використовуватися з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

З 2016 року майже ідентичні норми містяться в Стратегії розвитку системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення на період до 2020 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. №1407-р (далі – Стратегія).

Враховуючи, що ані в Постанові, ані в Стратегії не визначено конкретно яким чином необхідно здійснювати зазначені заходи, то органи державної фіскальної служби стверджують, що будь-які заходи контролю вони можуть здійснювати лише у межах і в спосіб, визначений в статті 62 ПК України, зокрема шляхом проведення перевірок та звірок.

З огляду на викладене, очевидним є той факт, що органи ДФС і нині можуть призначити і провести перевірку будь-якого платника податків, а відтак до неї необхідно бути готовим завжди.

2017-07-03T17:58:37+00:00 Аналiтика|

Залишити коментар